Proběhlo Mezinárodní Mistrovství ČKNO 2023 – byli jste při tom?

29. 06. 2023

V neděli 2. července bylo vybráno 7 statečných, 7 výborných týmů, které budou mít možnost reprezentovat naši republiku na Klubovém Mistrovství světa dle IGP 2023. Tato náročná soutěž se skládá ze tří disciplín – pachové práce, poslušnosti a obrany, vše v nejvyšší třídě IGP3. Bodové ohodnocení každé z disciplín je max. 100 bodů, celkově tedy tým může získat nejvýše 300 bodů. Mistrovství světa WUSV tento rok proběhne v maďarském Györu v termínu 4. až 8. října 2023. Reprezentaci naší země tvoří pět týmů, dva další týmy v pořadí zaujímají posty náhradníků. A co tomu všemu předcházelo?

Pro tento rok jsme byli osloveni s nabídkou pořádání Mezinárodního mistrovství ČKNO. Co do významu jde každoročně o třetí nejvýznamnější akci plemene německého ovčáka na světě. Vložená důvěra nám udělala radost, souhlasili jsme a dali se do práce. Pro akci byl zvolen termín 29.6. – 2.7.2023, místo konání akce: Stadion FK Česká Třebová. A že toho bylo na práci opravdu hodně. Největší břímě leželo na bedrech Ivety Skalické, která nejenom jako předsedkyně naší ZKO tuto akci zaštiťovala po formální stránce, ale vyřizovala veškerou agendu se členy vedení ČKNO, rozhodčími, dalšími pomocníky z řad figurantů a kladečů stop s jejich vedoucím, závodníky, úřady. Byla to několikaměsíční dřina, zakončená akcí samotnou na stadionu.

O účast na letošním mistrovstrovství byl obrovský zájem. Počet startujících tedy nakonec vedení Českého klubu NO navýšilo na rovných 90 týmů. Z toho 10 míst bylo vyhrazeno pro účastníky z jiných států – tuto možnost využili čtyři závodníci z Belgie, dva ze Španělska, po jednom startujícím z Dánska, Maďarska, Německa a neuvěřitelně dorazil také jeden závodník až z daleké Kanady. Z deseti týmů, které získaly možnost startu automaticky (prvních 10 týmů loňského mistrovství, které proběhlo 1.–4. 7. 2022 v Suchdole nad Odrou) se zúčastnily čtyři. Účast ostatních byla podmíněna získáním co nejvyššího počtu bodů z výběrových závodů, případně zkoušek IGP3, kdy byl vždy určen minimální bodový limit. Zkrátka, účast rozhodně pro nikoho nebyla zadarmo a obnášela mnoho a mnoho dřiny, času a jistě také notnou dávku štěstí. Pro nepředvídatelné události se těsně před mistrovstvím několik týmů odhlásilo, konečný počet startujících byl 87 týmů.

Kromě závodníků byli ti nejdůležitější nominovaní rozhodčí. Hlavním rozhodčím a pomocným rozhodčím pro poslušnost byl po celou dobu soutěže pan Luboš Jánský. Pachové práce posuzoval pan Martin Matoušek, poslušnost MVDr. Jana Glisníková. Jako rozhodčí obran k nám zavítal ze Slovenska Bc. Jozef Adamuščin. Stopy měli na starosti kladeči Stanislav Koráb, Ladislav Křížek, Jan Václavek a vedoucí stop Mgr. Želimír Nevrlý, tým figurantů tvořil Josef Kubec a Vojtěch Konečný s náhradníkem Tomášem Loudou.

Mistrovství bylo pro velké množství startujících zahájeno již ve čtvrtek 29. června. Od ranních hodin běžela prezence účastníků, obnášející kontrolu očkovacích průkazů, průkazů původu psa a výkonnostních knížek včetně přeměření stopovací šňůry na minimální délku 10 m. Všechny týmy měly možnost seznámit se s prostorem stadionu na individuálních trénincích poslušnosti a obrany, kdy po dvou hodinách organizátoři měnili na place překážky pro provedení poslušnosti s plentami k trénování obrany. V šest hodin odpoledne začala ta pravá sláva. Slavnostní zahájení s představením rozhodčích a úvodními proslovy včetně krátké řeči starosty města Česká Třebová pana Zdeňka Řeháka. Následovalo seznámení s organizací a časovým harmonogramem celé soutěže. No a pak to, na co všichni netrpělivě čekali – losování startovních čísel.

Samotné soutěže probíhaly během tří dnů. Každý tým absolvoval v jednom dni právě jednu disciplínu. I tak byla soutěž velmi náročná. Počasí se na všech vyřádilo, mimo mrazu, krup a přírodních katastrof potkali závodníci vlastně vše. Vedro, déšť, příjemně pod mráčkem či dusno k padnutí. V tomto směru losování pořadí zajistilo, že žádný tým neměl předem danou výhodu startu v optimálních podmínkách. Podle daného harmonogramu se na place pravidelně střídalo provádění poslušností a obran, tyto části se měnily vždy po šesticích závodníků. Střídání bylo atraktivní pro diváky, zároveň si v pauze mohli dostatečně odpočinout jak rozhodčí tak figuranti. Prostor pro vykonání stop nám poskytlo ZD Sloupnice, které bylo také jedním ze sponzorů soutěže. Všechny stopy byly kladeny na jetelotrávě. Výborné bylo, že se do vyhrazeného prostoru všechny stopy vešly (a tolik poměrně dlouhých stop zabere opravdu hodně místa). Nevýhodou bylo počasí ve dnech před soutěží, kdy jetel rostl přímo před očima a jeho výška některé psovody trochu zaskočila. Přesto dosažené výkony ze stop byly obdivuhodné, 90 a více bodů dosáhlo 30 týmů, z toho dva týmy si ze stopy přinesly 98 bodů.

Mistrovství bylo náročné, rozhodčí závodníky a jejich psí parťáky rozhodně nešetřili. Neodpustili nikomu sebemenší chybičku. Přesto dosažené body některých týmů byly opravdu vysoké. Mezi prvním a druhým místem závodníky dělil jediný bod, třetí tým v pořadí měl pouze o další dva body méně. Někomu se dařilo více, někomu méně, ale to k závodům zkrátka patří. Člověk ani pes není stroj, někdy se nepovede drobnost, někdy se přidá smůla. Přesto věříme, že si závodníci i jejich pejsci toto mistrovství k plné spokojenosti užili a odvezli si z našeho města pěkné vzpomínky.

Snažili jsme se závodníkům i všem návštěvníkům vytvořit příjemné prostředí. Vše dobře a včas připravit, řešit případné požadavky za pochodu. Zajistit dostatek občerstvení, domluvit stánky s výcvikovými pomůckami, oblečením či jinými zajímavostmi pro nadšené pejskaře.  K dispozici byly neustále aktuální online výsledky na webu, nejen pro ty, co nemohli dorazit osobně fungoval online přenos všech poslušností a obran, které na stadionu probíhaly. Technické zázemí poskytl svou budovou a halou Fotbalový klub Česká Třebová.

Jsme rádi, že jste k nám přijeli. Jestli se vám u nás líbilo, těšíme se, že se s vámi třeba zase setkáme na dalších akcích, které budeme pořádat.

V závěru chci poděkovat. V první řadě závodníkům, kteří do jednoho dodržovali pokyny organizátorů, nastupovali včas na jednotlivé disciplíny, chovali se sportovně. I díky jejich přístupu jsme mohli dodržet dohody se ZD Sloupnice ohledně poskytnutých ploch nejenom pro stopy samotné, ale také pro parkování a přípravu před nimi. Děkujeme!

Dále chci poděkovat rozhodčím za jejich spravedlivé posouzení, příjemné vystupování, za pohodu, která celou soutěž provázela. Kladečům, figurantům i všem vedoucím za odvedenou práci. Závodníků bylo mnoho, počasí také nikoho nešetřilo, dalo to zabrat. Ocenit chci také práci celého týmu Restaurace U Zvonu z Chocně za přípravu vynikajícího občerstvení, které bylo rozmanité, bylo ho dost a bylo zkrátka výborné. Navíc tento tým byl ochotný připravit občerstvení kladečům a všem co museli jet brzy ráno na stopy, teplá dobrá snídaně už před šestou hodinou ranní se jen tak nevidí. Děkujeme!

Do třetice chci poděkovat všem, kteří se na organizaci tohoto mistrovství podíleli. Závodník či divák si toho leckdy nevšiml, ale při přípravě i samotném běhu soutěže přiložilo ruku k dílu mnoho lidiček. Velké poděkování patří členům naší ZKO, kteří byli ochotní pomoci. Ač mne to mrzí, ne všichni z našich členů se do této práce zapojili. O to víc si ceníme pomoci našich kamarádů, známých a některých z těch, co náš cvičák se svými pejsky pouze navštěvují. Vám všem patří veliký dík. Byla to čtyřdenní práce, od šesté hodiny ranní do pozdních odpoledních či večerních hodin. Bez vás by to nešlo! O výborné práci organizátorů svědčí to, že harmonogram běžel jako na drátku, nikdo se nám nezatoulal při přejezdech na stopy, nebyly zmatky. DĚKUJEME VÁM! OPRAVDU MOC!!!

Tentokrát netypicky s podpisem Renata Zárubová

Fotografie z akce:

Fotografie z MM ČKNO

Vykonávání pachových prací – fotografie paní Rösslerové

Nedělní střípky ze stadionu včetně vyhlášení vítězů – fotografie Simony Hlávkové

Páteční fotografie z dění na stadionu – fotografie poskytné volně k dispozici vám všem, i když jméno autora mi momentálně není známo