Stopy

Marie Stráníková

trenérka ZKO

1.výkonostní třída
2x účast MČR stopařů IPO-FH

Iveta Skalická

trenérka ZKO

trenér, zkouška FH FCI Švýcarsko,
reprezentant ČR – MS stopařů 1999 - 8.místo, 2.místo družstva
Vícemistr Rakouska stopařů 1999 (FH FCI 96+95 bodů)

Co jsou pachové práce?

Pod pojmem pachové práce psa rozumíme v podstatě jakoukoli činnost, při které se pes musí spolehnout výhradně na svůj velmi citlivý čich. Ve sportovní kynologii se konkrétně jedná o práci na stopě, vyhledání a rozlišení předmětů a vyhledání osob. Velká část z uvedeného se využívá při zkouškách a závodech psů malých plemen.

Práce nosem může výrazně přispět k celkové psychické a fyzické pohodě psa neboť pro něj znamená potřebnou duševní zátěž. Pro tento obor lze využít téměř každé plemeno, pro vyšší ambice psovoda ideálně s klidnou a vyrovnanou povahou. Pachové práce jsou velmi složitým kynologickým odvětvím a na vysvětlení všech postupů, vlivů terénu a počasí by bylo třeba mnoho stran textu.

Základní informace:

Pro kvalitní výsledky je nutné počítat se systematickým (nikoli nárazovým) tréninkem, používat správnou motivaci a jako psovod být velmi trpělivý a důsledný. Ideální je již od útlého věku vzbudit ve štěněti zájem o sledování lidské stopy tak, aby se pro něj tato činnost stala radostným výkonem, který plní s nadšením. Trénink „pod tlakem“ určitě nepřinese „kýžené ovoce“ a rozhodně nepřispěje k celkové pohodě při společné činnosti.

Pachové práce, též stopa, je disciplína sportovní kynologie, jejímž cílem je, aby pes i s psovodem úspěšně vystopoval určitý předmět, který na předem vybrané místo umístil kladeč. Délka, stáří, tvar stopy i to, zda stopu klade sám psovod či cizí kladeč je dáno druhem a stupněm zkoušky. Samotná stopa se skládá z tzv.nášlapu, rovných úseků, lomů a předmětů z nejrůznějšího materiálu. Pes vypracovává stopu na 10 m vodítku či na volno.