Agility

Ondřej Vrkoč

hostující trenér

 

Eva Jindrová

trenérka ZKO

+420 737 837 790

Mistr ČR mládeže Agilty 2010 (družstvo Black and White)
MČR mládeže AG 2006 – 2.místo
MČR mládeže AG 2008 – 3.místo (družstva), 4.místo (jednotlivci)

Domovská stránka Klubu Agility České republiky se nachází na adrese: http://www.klubagility.cz/

Co je agility?

Agility (anglicky hbitost) je sport se psy podobný koňskému parkuru. Vznikl okolo roku 1978 v Anglii. Cílem je, aby psovod se svým psem překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase.

Agility může dělat úplně každý s jakýmkoliv psem. Samozřejmě některá plemena se na agility hodí více některá méně, ale užít tento sport si může opravdu každý.

Je to pro psy jedna z nejpřirozenějších aktivit – pes ve smečce (společně se svým pánem) spolupracuje při překonávání překážek v honbě za kořistí. Kořistí se stává pamlsek či hračka a pochvala na konci každého parkuru. Agility prospívá fyzické kondici psa i psovoda a velmi dobře upevňuje vztahy mezi psem a pánem. Kromě toho je každý trénink i závod výbornou příležitostí pro socializaci psa.

Překážky na trati se dělí do tří skupin – skokové, zónové a probíhací. Mezi skokové překážky řadíme skok vysoký, skok daleký, zeď, viadukt a proskokový kruh, mezi zónové řadíme kladinu, áčko (šikmá stěna), houpačku a stůl, do probíhacích patří tunely pevné a látkové, a slalom.

Jsou tři velikostní kategorie: small (psi do 34,99 cm KVH [kohoutkové velikosti]), medium (psi od 35 do 42,99 cm KVH) a large (od 43 cm a výše). Kohoutkovou výšku měří rozhodčí. A podle ní je stanovena i výška překážek.

Týmy v agility jsou rozděleny do tří skupin podle výkonnosti – A1 (začátečníci), A2 (pokročilí) a A3 (profesionálové). K zařazení týmu do kategorií slouží zkoušky.